Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej-Domostawa  10.07.2022. r

Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej-Domostawa 10.07.2022. r

    W dniu 10.07.2022.r w Domostawie odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz ziemi pobranej z miejsc ludobójstwa przez uczestników I Rajdu Motocyklowego Myśliwych i Leśników na Wołyń zorganizowanego w dniach 5-8 sierpnia 2021 r. przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu.

    Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej to dzieło Andrzeja Pityńskiego, wybitnego rzeźbiarza pochodzącego z Ulanowa. Monument  w 2017 roku został zaprojektowany na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Ma 14 metrów wysokości i kształt orła. Jego waga to 14 ton. W środku pomnika znajduje się wycięty krzyż a w nim trójząb, na który nabite jest dziecko. U podstawy znajduje się rodzina stojąca w płomieniach. W górnej części i na skrzydłach orła umieszczone zostały nazwy miejscowości, w których doszło do mordów Ukraińskiej Powstańczej Armii na Polakach.

    W uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego uczestniczył członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Tarnobrzegu Sebastian Tuźnik wraz z Sandrą Tuźnik

Dodaj komentarz

Close Menu