Myśliwi uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych i wspomogli walczącą Ukrainę

Myśliwi uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych i wspomogli walczącą Ukrainę

 

 

Myśliwi uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych i wspomogli walczącą Ukrainę

 

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu w dniu 2 marca 2024 r. był organizatorem zawodów strzeleckich „IV Puchar Żołnierzy Wyklętych”. Była to już czwarta edycja zawodów, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Łącznie udział w zawodach wzięło blisko 70 zawodników – myśliwych strzelców z południa Polski.

Zawody rozpoczęto odegraniem sygnałów myśliwskich w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Raróg”. Przy nutach hymnu państwowego wciągnięto flagę państwową na maszt z symbolem Polski Walczącej, który nawiązuje do niezłomności walczących z ustrojem komunistycznym żołnierzy podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Zawodnicy rywalizowali w systemie strzelań parqurowych. Łącznie do trafienia zawodnicy mieli 100 rzutków. Najlepszy z zawodników – Marcin Zawiślan – zestrzelił 93 z nich. Dla laureatów zawodów ufundowano puchary. Wsparciem finansowym w organizacji zawodów była Polska Grupa Zbrojeniowa Huta Stalowa Wola S.A. za co organizatorzy serdecznie dziękują.

Zawody prócz przywołania pamięci o Żołnierzach Wyklętych miały na celu wsparcie współczesnych przejawów niezłomności. Zarząd Okręgowy PZŁ dochód z zawodów przeznaczył na organizację pomocy humanitarnej dla walczącej Ukrainy. Podczas zawodów zaprezentowano samochód ciężarowy Iveco, jaki przekazała Okręgowi w użytkowanie  Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Ciężarówka ma służyć do transportu pomocy humanitarnej na Ukrainę. Warto wspomnieć, iż tarnobrzescy myśliwi mają za sobą 14 misji humanitarnych w rejony bezpośrednich walk na Ukrainie. W swych misjach odwiedzili takie miasta jak Chersoń, Siewiersk, Bachmut, Izum, Krematorsk i Słowiańsk. Łącznie wartość przekazanej pomocy została oszacowana na ponad 4 mln. PLN. Dzięki obecnemu środkowi transportu wartość przekazywanej pomocy potroi się, gdyż do tej pory wykorzystywano busa do transportowania pomocy humanitarnej. Obecnie tarnobrzescy myśliwi są na etapie gromadzenia żywności, odzieży i innych artykułów pomocowych, które zamierzają dostarczyć na południowe odcinki frontu.

„Zawody zgromadziły licznych uczestników – myśliwych strzelców. Nie spodziewaliśmy się tak dużej frekwencji. Dowodzi to temu, iż myśliwi to patrioci, którzy aktywnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Doskonale zdajemy sobie również sprawę z tego, że za wschodnią granicą trwa straszna wojna. Mamy głęboką świadomość i przekonanie, że o ile nie rozstrzygnie się ona na korzyść Ukrainy to nasz kraj będzie w bezpośrednim zagrożeniu ze strony Rosji. Będąc w miesiącu lutym b.r. na froncie widziałem zmęczenie narodu ukraińskiego większe niż kiedykolwiek. Zmniejszenie dostaw pomocy jest odczuwalne. Tym bardziej jako myśliwi postanowiliśmy zwiększyć naszą aktywność we wsparciu zarówno cywilów jak i żołnierzy w rejonach walk. Posłuży nam z pewnością przekazana w użytkowanie ciężarówka. Nasz partner – Polski Czerwony Krzyż Oddział Przeworsk – również zadeklarował pomoc w przekazywaniu żywności i innych potrzebnych rzeczy. Dzięki organizowanym zawodom udało się uzbierać środki finansowe na zakup paliwa dla organizacji 15-tej już misji humanitarnej myśliwych w rejony walk na Ukrainie”. – Robert Bąk (łowczy okręgowy PZŁ Tarnobrzeg).  

Dodaj komentarz

Close Menu