Szkolenie ASF i polowania zbiorowe.

Szkolenie ASF i polowania zbiorowe.

W dniu 08.08.2019 r. na strzelnicy PZŁ w  Tarnobrzegu odbyło się szkolenie dla członków zarządów kół z naszego okręgu. Pierwsza część szkolenia została poświęcona rozprzestrzenianiu się wirusa ASF. Powiatowi lekarze weterynarii z Stalowej Woli, Janusz  Sudoł i z Opatowa, Bogusław Mąka przedstawili obecną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF na terenie okręgu w świetle ujawnienia dwóch padłych dzików u których stwierdzono pozytywne wyniki badań na obecność wirusa ASF. Są to rejony Janowa Lubelskiego i Tarłowa.  W dalszej konsekwencji tych pozytywnych wyników będzie najprawdopodobniej zmiana i rozszerzenie strefy czerwonej i żółtej. Jak dowiedzieliśmy się koła łowieckie z rejonu Janowa Lubelskiego na chwilę obecną nie są przygotowane na taką sytuację i będą musiały wstrzymać się od pozyskania dzików do chwili posiadania chłodni.

Drugim etapem szkolenia było omówienie zasad wykonywania polowań zbiorowych. Kol. Sebastian Tuźnik przygotował prezentację multimedialną, omówił poszczególne etapy poprzedzające wykonywanie polowań zbiorowych począwszy na opracowaniu stosownych uchwał Walnego Zgromadzenia określających zasady udziału w polowaniach zbiorowych, opracowaniu przez Zarząd Koła planu polowań zbiorowych i przesłanie stosownych informacji do właściwych instytucji.

Kolejnym etapem było właściwe przygotowanie się prowadzącego polowanie do odprawy myśliwych. Omówiono wszystkie niezbędne elementy i przedmioty poprzedzające odprawę myśliwych oraz przebieg odprawy na co należy zwrócić szczególną uwagę. Zostały omówione mogące wystąpić nieprawidłowości w przeprowadzeniu odprawy i ewentualne skutki tych niedociągnięć. Omówiono odpowiedzialność karną jaką mogą ponieść zarówno myśliwi biorący udział w polowaniach jak i prowadzący polowania. Kol. Sebastian Tuźnik wskazał przypadki z Polski skutkujące odpowiedzialności karną, czy to z ustawy prawo łowieckie czy ustawy o broni i amunicji.

Zostały również przypomniane podstawowe zasady bezpieczeństwa na polowaniach zbiorowych oraz zasady etyki łowieckiej. W szkoleniu wzięło udział 48 przedstawicieli kół łowieckich.

Darz Bór

Sebastian Tuźnik

Dodaj komentarz

Close Menu