W dniu 7 marca 2020 r. na terenie Okręgu PZŁ w Tarnobrzegu odbyły się kolejne, wielkoobszarowe poszukiwania padłych dzików z uwagi na występowanie wirusa ASF w naszym regionie. Udział w poszukiwaniach wzięło łącznie blisko 300 osób. Były to największe, planowe i skoordynowane poszukiwania na terenie Okręgu PZŁ Tarnobrzeg. Przeszukiwano obwody łowieckie Kół Łowieckich „Sygnał” Nisko, „Darz Bór” Zbydniów, „Leśnik” Tarnobrzeg oraz „Ryś” Nowa Dęba. Obszar poszukiwań dotyczył korytarzy migracyjnych zwierzyny pomiędzy Tarnobrzegiem a regionem Niska i Rudnika nad Sanem, gdzie w chwili obecnej znajdywane są padłe dziki z wirusem ASF.
Udział w przeszukiwaniach wzięło ponad 150-ciu żołnierzy z Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 80 myśliwych. Dodatkowym wsparciem były jednostki OSP z Gminy Nowa Dęba, Tarnobrzeg oraz Zaleszany. W przeszukiwaniach udział wzięło również 40-stu kursantów, którzy przygotowują się obecnie do bycia myśliwymi w Okręgu PZŁ w Tarnobrzegu.
Dyżur w tym dniu prowadzili pracownicy Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Tarnobrzegu oraz Stalowej Woli. Koordynowali oni poszukiwania w regionie Gminy Zaleszany i Tarnobrzeg. Dla uczestników przeszukiwań poczęstunek zapewnił Prezydent Tarnobrzega, Starosta Stalowowolski oraz Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu.
W efekcie poszukiwań odnaleziono 1 padłego dzika. Służby weterynaryjne pobrały próby, które potwierdzą czy padły dzik był zarażony wirusem ASF. Odnalezienie jednego, martwego dzika jest w tej sytuacji optymistycznym akcentem dającym nadzieję na zwalczenie wirusa ASF w regionie Tarnobrzega Aktywnie prowadzony odstrzał dzików przez myśliwych oraz aktywne poszukiwania dają wymierne rezultaty.
Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu składa gorące podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w przeszukiwaniach. Kolejne poszukiwania planowane są na 14 marca 2020 r.
w regionie drogi krajowej nr 19 pomiędzy Janowem Lubelskim a Niskiem. Jest to kolejny korytarz migracyjny zwierzyny z regionów Puszczy Solskiej w region Puszczy Sandomierskiej.