W służbie ludziom – nie nasza to wojna ale przyszło nam w niej brać udział…  – relacja oraz list Łowczego Krajowego

W służbie ludziom – nie nasza to wojna ale przyszło nam w niej brać udział…  – relacja oraz list Łowczego Krajowego

 

 

 

W służbie ludziom – nie nasza to wojna ale przyszło nam w niej brać udział…

 

 

 

        Działalność Polskiego Związku Łowieckiego, jako organizacji pozarządowej staje się dziś wielowątkowa. To nie tylko gospodarka łowiecka ale szeroko zakrojona działalność na rzecz Ojczyzny czy też społeczności lokalnych. Jako organizacja tarnobrzescy myśliwi starają się wspierać rozwiazywanie problemów wywołanych chociażby skutkami kataklizmów czego dowodem jest zaangażowanie tego środowiska w pomoc osobom poszkodowanym przez powódź w roku 2024, gdzie jako Okręg PZŁ Tarnobrzeg zorganizowali 5 turnusów Zielonych Szkół dla ponad 200 dzieci z Głuchołaz i okolic. Troszczenie się o pamięć historyczną  regionu, pielęgnowanie wolnościowych tradycji niepodległościowych poprzez tworzenie i odnawianie miejsc pamięci narodowej i innych form upamiętnień pielęgnujących patriotyzm i wzmacniających tożsamość narodową to dziś działania dodatkowe tej organizacji, która jest częścią społeczeństwa w którym żyjemy i wpisuje się w jego rytm i nurt. Warto tu przypomnieć, iż podstawową formą działalności Polskiego Związku Łowieckiego jest gospodarowanie populacjami zwierzyny dziko i wolno żyjącej w Polsce. O wzorowym wywiązywaniu się z tego zadania świadczą stany liczebnościowe gatunków łownych w naszym kraju oraz symbioza w jakim środowisko myśliwych żyje chociażby z polskimi rolnikami. 

 

        Polski Związek Łowiecki Okręg Tarnobrzeg od wybuchu wojny na Ukrainie aktywnie wspiera obywateli tego państwa w walce z rosyjskim najeźdźcą. Myśliwi mówią o tym, iż są w pełni świadomi tego, że Ukraina stanowi bufor pomiędzy nami a Rosją, która ma zapędy imperialne od zawsze względem naszej Ojczyzny.

       Wydarzenie kulturalne, które odbyło się w dniu 14 kwietnia 2025 r. w Samorządowym Domu Kultury w Nowej Dębie miało w swym programie premierę filmu dokumentalnego pn. „W służbie ludziom – nie nasza to wojna ale przyszło nam brać w niej udział”. Montaż filmu przygotował Michał Szal. Zdjęcia do filmu zrobili Andrzej Świerkosz, Sławomir Tomala, Sylwester Ślusarz oraz Robert Bąk – uczestnicy misji humanitarnych na Ukrainie w rejonach walk.

       Wydarzenie to zostało ubogacone artystycznie przez występ niezwykle utalentowanej artystki – Zhanna Zharkova. Zaprezentowała ona utwory ukraińskie, które są narodowymi utworami powszechnie śpiewanymi i granymi w Ukrainie.

       Dodatkowo podczas uroczystości nastąpiło uhonorowanie odznaczeniem medale Zasłużony dla Łowiectwa Okręgu PZŁ Tarnobrzeg. Odznaczenie otrzymało Zgromadzenie Sióstr Świętego Dominika z Żółkwi oraz Tomasz Huc reprezentujący Polski Czerwony Krzyż Oddział Przeworsk. Zarówno Zgromadzenie jak i PCK są partnerami PZŁ w organizacji pomocy humanitarnej na terenach objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi na Ukrainie.  

 

        Ostatnim elementem wydarzenia było uhonorowanie przez Roberta Bąka – łowczego okręgowego PZŁ w Tarnobrzegu ikonami namalowanymi na odłamkach pocisku zasłużone osoby, które przyczyniły się do działalności pomocowej na rzecz organizowanych misji humanitarnych przez myśliwych.  

        Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotograficzna złożona z 50 tablic, na których to zaprezentowano dokonania myśliwych w obszarach działalności społecznej związanej z pomocą humanitarną na Ukrainie, Afryce oraz Nowej Gwinei. Ponadto poprzez wystawę ukazano pracę społeczną myśliwych w obszarach pomocy powodzianom, realizację edukacyjnych projektów na rzecz dzieci, pomocy organizowanej w ramach akcji „Myśliwska Paczka”, czy też działalności patriotycznej w regionie.

 

Myśliwi tradycyjnie już zorganizowali poczęstunek na bazie dziczyzny dla zebranych gości.

              

        „ Jako polscy myśliwi z Okręgu Tarnobrzeg wspomogliśmy walczącą Ukrainę ponad 100 tonami pomocy humanitarnej przekazując je w 21 misjach w rejonach bezpośrednich walk oraz kilkudziesięciu misjach na zachodzie Ukrainy. Wartość przekazanej pomocy to ponad 5 mln PLN. Pokonaliśmy około 70 tyś. km po ukraińskich drogach i  przebywając tam łącznie blisko pół roku. Dziękuję serdecznie moim kolegom – Sławkowi Tomali oraz Sylwestrowi Ślusarzowi za udział w tych misjach i narażanie życia w niesieniu pomocy; Zgromadzeniu Sióstr Świętego Dominika w Żółkwi z siostrą Mateuszą na czele oraz Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi Oddział Przeworsk z Tomaszem Hucem i jego załogą: Angeliką oraz Orestem – pracownikami i wolontariuszami PCK – za współorganizację Misji; Panu Zbigniewowi Chmielowcowi – posłowi na Sejm RP – szczególnie za pomoc w kontekście przekraczania granicy oraz akcję z siekierami dla Bachmutu; Krzysztofowi Sobejko – wójtowi gminy Leżajsk – za przekazywanie pomocy rzeczowej na rzecz organizacji naszych misji; Tomaszowi Wrońskiemu – który użyczył nam kilkukrotnie nieodpłatnie własnego auta transportowego do przewożenia pomocy na front; Damianowi Laskowskiemu również za użyczenie samochodu oraz magazynu do gromadzenia pomocy na rzecz organizacji misji. Dziękuję Iwonie Stojek – dyrektorowi Samorządowego Domu Kultury w Nowej Dębie za współorganizację tego wydarzenia oraz pracownikom SOK za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości. Zhannie Zharkowej – za koncert, który przed nami tuż po projekcji filmu. Magdalenie Korzonek za przygotowanie uczniów z Zespołu Szkół w Gorzycach do recytacji wierszy wykorzystanych we filmie. W życiu ważne jest wsparcie – osób drugich – bez tego nie da rady…” – Robert Bąk (łowczy okręgowy, uczestnik misji humanitarnych).

 

List Łowczego Krajowego – wydarzenie kulturalne 14 kwietnia-otwórz tutaj

 

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu
Close Menu