V misja humanitarna myśliwych z ZO PZŁ Tarnobrzeg na Ukrainę

V misja humanitarna myśliwych z ZO PZŁ Tarnobrzeg na Ukrainę

V misja humanitarna myśliwych z ZO PZŁ Tarnobrzeg na Ukrainę powiodła się

 

     Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu tuż przed świętami Bożego Narodzenia zorganizował V misję humanitarną na tereny objęte działaniami wojennymi na Ukrainie. Łącznie w ramach misji przekazano ponad 30 ton pomocy humanitarnej w tym m.in. żywność, odzież, agregaty prądotwórcze, etc. Partnerami dla tej misji było: Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli, Gmina Radomyśl nad Sanem, Polski Czerwony Krzyż Oddział Przeworsk, Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca oraz Gmina Leżajsk.

     Elementem misji było obdarowanie dzieci z miasta Bachmut na Ukrainie upominkami z okazji obchodzonego 19 grudnia dnia św. Mikołaja. Bachmut i okolice to miejsce, gdzie obecnie toczą się najkrwawsze boje na Ukrainie. Bachmut przed wojną liczył 70 tyś. mieszkańców. Do chwili obecnej nie został zdobyty przez Rosjan pomimo krwawych walk na przedmieściach. Niestety w samym mieście zostało jeszcze sporo cywilów, którzy nie ewakuowali się pomimo apeli wojska. Lokalni wolontariusze  szacują, że wśród cywilów jest około 300 dzieci. Miasto jest pod nieustannym ostrzałem. Palą się budynki i na domy spadają pociski i rakiety. Podczas naszej misji humanitarnej w okolice tego miasta ostrzał był nieustanny. Akcji rozdawania pomocy humanitarnej oraz paczek dla dzieci towarzyszyły silne eksplozje oraz strzały z ciężkiej broni maszynowej, wybuchy granatów. Pozostali w mieście cywile żyją w piwnicach bloków a obok toczy się przeraźliwa wojna. Nie ma prądu, wody i ogrzewania. Przed budynkami palone są ogniska na których gotuje się i przy których ogrzewają się ludzie. Właściwie trudno opisać to słowami… Pomimo tego św. Mikołaj odwiedził dzieci mieszkające w piwnicach ku ich wielkiej radości. Na chwilę zawitała normalność w tym wojennym mieście, zaś na twarzach dzieci pojawił się uśmiech. W rolę św. Mikołaja wpisał się ze swą rudą brodą wolontariusz Andrzej – Polak z Katowic, za co serdecznie mu dziękujemy. Łącznie w ramach tej akcji przekazaliśmy pomoc dla około 80 dzieci, do których udało nam się dotrzeć.

     Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie wszystkim ludziom dobrej woli – nie tylko myśliwym i leśnikom ale i osobom z poza naszej organizacji. Dzięki wpłatom finansowym na konto udało się sfinansować transport pomocy humanitarnej. Szczególne podziękowania tu należą się kol. Damianowi Laskowskiemu (KŁ „San” w Skowierzynie), kol. Andrzejowi Krysie (KŁ „Darz Bór” Zbydniów), kol. Łukaszowi Tarłowskiemu (KŁ „Pustułka” w Ożarowie i „Darz Bór” Zbydniów), kol. Adamowi Robakowi i kol. Andrzejowi Ładzie, kol. Waldemarowi Styczniowi (KŁ „Bażant” w Dwikozach), kol. Robertowi Wnukowi (KŁ „Bażant” w Nisku), kol. Krzysztofowi Frycowi, Kołu Łowieckiemu „Oręż” w Sandomierzu oraz Kołu Łowieckiemu „Pustułka” w Ożarowie.

 

                                                                                                  

                                                                                                                                                                  Robert Bąk
                                                                                                                                         łowczy okręgowy ZO PZŁ Tarnobrzeg

Dodaj komentarz

Close Menu