NIŻAŃSKI FESTIWAL KULTURY ŁOWIECKIEJ – RELACJA

NIŻAŃSKI FESTIWAL KULTURY ŁOWIECKIEJ – RELACJA

8 sierpnia 2021 r. na Placu Wolności w Nisku odbyła się IV edycja wydarzenia
pn. „Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej”. Wydarzenie to ma na celu ukazanie, że kultura łowiecka to nie tylko polowanie ale również wiele innych aspektów takich jak tradycje, zwyczaje, język, muzyka i sztuka. Impreza z każdą kolejną edycją cieszy się coraz większym zainteresowaniem dlatego już na stałe wpisała się w niżański kalendarz imprez organizowanych przez Urząd Gminy i Miasta Nisko oraz Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”. Współorganizatorem tegorocznej edycji był również Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu.

Część oficjalną otworzył Sławomir Lubera – współorganizator wydarzenia – dokonując uroczystej prezentacji sztandarów kół łowieckich. Następnie Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk oraz Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł złożyli podziękowania kołom łowieckim.  Starosta niżański Robert Bednarz  po raz kolejny ufundował dwie nagrody dla najbardziej zasłużonych i zaangażowanych myśliwych z powiatu niżańskiego. W tym roku została uhonorowana pani Teresa Sibiga z Niska oraz pan Witold Dec z Rudnika. Obydwoje od wielu lat działają w kierunku krzewienia muzyki myśliwskiej i na tym polu odnoszą niemałe sukcesy.

Po raz pierwszy festiwal gościł zespół Sygnalistów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie „Polesia Czar”.  Zaprezentowano zachwycający pokaz w wykonaniu wabiarzy z powiatu niżańskiego – Krzysztofa Kolano, Mateusza Dąbka, Romana Kotzian, Teresy Sibigi, Witolda Deca, Bogusława Pelica oraz Macieja Tarnowskiego, który dał przepiękny koncert, na poziomie ogólnopolskim. Ta unikatowa sztuka jest wykonywana przez nieliczne grono, które potrafi tak wspaniale przedstawić misterium przyrody jakim jest rykowisko w polskich lasach. 

Ponadto przed sceną miał miejsce pokaz psów raz myśliwskich, który zaprezentował pan Marek Zdeb ZO PZŁ z Rzeszowa i pani dr Martyna Macko-Szymanek ze Stalowej Woli. Dopełnieniem tego była inscenizacja „Dawne Łowy” przygotowana przez Jacka Komudę.

Pani Magda Kozik z Zamościa, która trudni się hodowlą ptaków drapieżnych,  przedstawiła bardzo trudną sztukę łowiecką jaką jest sokolnictwo. Mogliśmy podziwiać pięknego sokoła raroga, jastrzębia gołębiarza i pochodzącego z Ameryki Środkowej jastrzębia harrisa.

Na imprezie nie zabrakło atrakcji dla smakoszy potraw z dziczyzny oraz lokalnych smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Kulinarną perełką tego dnia był gulasz z dziczyzny przyrządzony przez finalistę programu MasterChef – Mariusza Szweda.

Organizatorzy zadbali również o najmłodszych uczestników wydarzenia, którzy mogli korzystać z edukacyjnych gier i zabaw przygotowanych przez ZIQA FUN.     

W części artystycznej na scenie wystąpiła Myśliwska Orkiestra Dęta „Echo Kniei” z Roztocza (Szczebrzeszyn), Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, Zespół Sygnalistów „Raróg” z ZO PZŁ w Tarnobrzeg oraz Jazz Band NCK Sokół i wokalistki ze Studium Wokalnego. Wieczór zakończył klimatyczny koncert Roberta Kasprzyckiego z zespołem.

Tegoroczny Festiwal poprowadzili Ania i Michał Tarnawscy. 

Koła Łowieckie, które zaprezentowały swój sztandar na Niżańskim Festiwalu Kultury Łowieckiej : Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Oddział w Rzeszowie, Poczty Sztandarowe Towarzystwa Św. Huberta z Leżajska, Koło Łowieckie Polana w Nowej Sarzynie, Koło Łowieckie Sokołów Małopolski, Koło Łowieckie Leśnik Biłgoraj, Koło Łowieckie Dąbrowa Lublin, Towarzystwo Myśliwskie Kolbuszowego (Borek), Koło Łowieckie Świerczów), Koło Łowieckie Łoś, Koło Łowieckie Łoś Mielec, Koło Łowieckie Sęp Mielec, Koło Łowieckie Bażant Nisko, Koło Łowieckie Bażant Dwikozy, Koło Łowieckie Darzbór Janów Lubelski, Koło Łowieckie Dzik Połaniec, Koło Łowieckie Dzik Zaklików, Koło Łowieckie Gawra Rudnik, Koło Łowieckie Głuszec Tarnobrzeg, Koło Łowieckie Janowskie Bory Janów Lubelski, Koło Łowieckie Jeleń Jeżowe, Koło Łowieckie Cichów, Koło Łowieckie Knieja Stalowa Wola, Koło Łowieckie Leśnik Tarnobrzeg, Koło Łowieckie Nadwiślański Radomyśl, Koło Łowieckie Ryś Nowa Dęba, Koło Łowieckie San Skowierzyn, Koło Łowieckie Ziemia Sandomierska, Koło Łowieckie Sygnał Nisko, Koło Łowieckie Sokół Zdziłowiece, Koło Łowieckie Sęp Mielec, Koło Łowieckie Ludowe Opatów, Koło Łowieckie Cietrzec Rzeszów.

Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje, w tym pokazy łucznictwa, obozowisko konne, dziesiątki stoisk ze zdrową polską żywnością pochodzącą z Puszczy Sandomierskiej, lasów lipskich i janowskich, Roztocza i Wyżyny Sandomierskiej, wystawy trofeów myśliwskich i przedmiotów kolekcjonerskich, a także promocje książek związanych z łowieckimi tradycjami,  zorganizowane przy stoiskach Kół Łowieckich. Stoisko Biblioteki Miejskiej w Nisku, na którym można było spotkać się z pisarzami Jackie Komudą i Krzysztofem Petkiem. Na najmłodszych czekały konkursy i zabawy przygotowane przez stoiska Lasów Państwowych, Kół Łowieckich oraz Klubu Dian Wadera, a także wielkoformatowe gry edukacyjne.

 

Dodaj komentarz

Close Menu