KŁ „KNIEJA” Sichów „Święto Drzewa”

KŁ „KNIEJA” Sichów „Święto Drzewa”

                                                              KŁ „KNIEJA” Sichów „Święto Drzewa”

     Jesienią 2021 r. w Szkole podstawowej w Sichowie Dużym odbyło się uroczystości Święta Drzewa w którym to udział wzięli przedstawiciele Kł KNIEJA w Sichowie kol. Hubert Woś i kol. Dariusz Karasiński oraz przedstawiciele Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Staszów. 

„Drzewa”

Kocham drzewa zielenią wiejące,

cicho szumiące o lecie.

Lipy miodem wonnym pachnące, z rojem pszczół

Przy ich kwiecie.

Kocham dęby stare, mocno stojące,

mruczące dawniej chwały dzieje.

Wierzby szeptem przy drogach płaczące,

przez które wiatr smętnie wieje.

Kocham brzozy siwe, nisko schylone,

liściem opadłym modlitwę mówiące.

Topole strzeliście w niebo wpatrzone

i sosny na piachach stojące.

Kocham polskie drzewa.

Wierszem pt. „Drzewa” klasa III rozpoczęła uroczyste obchody Święta Drzewa 2021 r. Uczniowie pięknie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne i tym sposobem postarali się wprowadzić zaproszonych gości w stan refleksji i zadania sobie pytania „Kiedy zatrzymałem się ostatnio przy drzewie i zachwyciłem jego okazałością i pięknem?”

„Drzewa są po prostu piękne, potrzebują tak niewiele, bo słońca, deszczu… a od nas szacunku” ~Łukasz Borowicz

I my tego szacunku uczymy się podczas wycieczek np. do pobliskiego, sichowskiego parku czy lasu, a także podczas rozmów i dzielenia się swoimi obserwacjami na temat zmian zachodzących w przyrodzie w różnych porach roku.

Drugą częścią programu było spotkanie z p. Hubertem Wosiem, który w interesujący sposób przybliżył nam życie mieszkańców lasu, ich zwyczaje, rolę dla lasu i ludzi oraz sposoby bezpiecznej obserwacji.Na koniec zaplanowanego przedsięwzięcia przeszliśmy do części praktycznej – do działań, czyli do posadzenia kolejnych drzewek wokół szkoły, które w przyszłości może przypomną nam te miłe chwile i czas wspólnie spędzony w naszej szkole. 

Kierujemy podziękowania dla gości przybyłych na to spotkanie: p. Mariusza Kozieła z Nadleśnictwa Staszów i p. Huberta Wosia z Koła Łowieckiego „Knieja” w Sichowie oraz osób zaangażowanych w pomoc w organizacji akcji: p. Lenie Stawiarz, p. Dariuszowi Karasińskiemu, p. Grzegorzowi Hetko.

 

                                                                                                     kol. Hubert Woś

Dodaj komentarz

Close Menu