Inauguracja obchodów 100 lecia Polskiego Związku Łowieckiego

Inauguracja obchodów 100 lecia Polskiego Związku Łowieckiego

 

Inauguracja obchodów 100 lecia Polskiego Związku Łowieckiego
z akcentem patriotycznym

 

       Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu czyni przygotowania do obchodów 100 lecia istnienia Polskiego Związku Łowieckiego, które przypadają na rok 2023. W tym celu wdrażana jest obecnie pierwsza z planowanych inicjatyw. Polega ona na postawieniu kapliczki św. Huberta w miejscu dawnej osady leśnej Brzóza w gminie Radomyśl nad Sanem. W inicjatywę tą wspólnie z Zarządem Okręgowym włączyły się Koła Łowieckie: „Nadwiślańskie” w Radomyślu nad Sanem, „Sęp” Mielec oraz „Tur” Zaklików. Kapliczka ma stanąć w miejscu w którym obwody łowieckie w/w kół stykają się granicami. Zlokalizowana będzie również przy drodze biegnącej z Antoniowa do Lipy, którą przemierzają turyści na rowerach. Ponadto miejsce to ma wymowny charakter w kontekście patriotycznym. W tym miejscu upamiętniono tablicą postać Wincentego Flisa, gajowego w majątku Horocha.  Ów Gajowy przeprowadzał tą trasą powstańców w Powstaniu Listopadowym pomiędzy granicami zaborów. Ujęty przez władze austriackie w roku 1832 został zamordowany podczas przesłuchania we Lwowskim więzieniu.

     W chwili obecnej dzięki zaangażowaniu kol. Marcina Gremskiego, kol. Juliana Geneja, kol. Andrzeja Krysy, kol. Waldemara Ścipnia oraz kol. Macieja Stopyry udało się zakupić figurę św. Huberta (podziękowania za zakup należą się kol. Gremskiemu), wykonać wnękę z drzewa osikowego w której stać będzie nasz patron (podziękowania dla Nadleśnictwa Gościeradów, które reprezentuje kol. Mirosław March oraz dla kol. Macieja Stopyry, który przygotował drzewo na postument), dokonać transportu pnia osikowego do Janowa Lubelskiego, gdzie wykonano postument (podziękowania dla kol. Andrzeja Krysy, który świadczył usługę transportową). Obecnie wykonamy ławę betonową, na której stanie kapliczka. Pozostało nam wykonać jeszcze dach nad kapliczką i tu gorąca prośba do kolegów myśliwych o wsparcie naszej inicjatywy. Poszukujemy osoby, która społecznie wykona prace na rzecz wykonania zadaszenia nad kapliczką. Chętne osoby prosimy o kontakt z łowczym okręgowym – kol. Robertem Bąk pod nr tel. 600217507.

     Planowana uroczystość poświęcenia kapliczki połączona ze spotkaniem przedstawicieli kół zrzeszonych w Okręgu PZŁ Tarnobrzeg odbędzie się w dniu 6 stycznia 2023 r.

 

Dodaj komentarz

Close Menu