Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej oddział Tarnobrzeski

            Polski Związek Łowiecki skupia wokół siebie nie tylko myśliwych polujących w kołach łowieckich czy OHZ-tach, ale również sympatyków łowiectwa i wszystkich, którzy kochają przyrodę. Jedną z takich organizacji podległych PZŁ jest Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej. Początek KKiKŁ sięga roku 1972. Przewodniczący ZGPZŁ dr Jerzy Krupka podpisuje komunikat zarządu o utworzeniu Klubu Kolekcjonera. Treść komunikatu ukazuje się w numerze 13. “Łowca Polskiego”. Czytamy w nim m.in. : “W gromadzeniu i zabezpieczaniu eksponatów wielką rolę odgrywa kolekcjonerstwo indywidualne. Dlatego też ZGPZŁ postanowił utworzyć przy Muzeum Łowieckim w Warszawie Klub Kolekcjonera, który skupiać będzie zbieraczy wszelkich przedmiotów związanych z łowiectwem, a więc starodruków, książek, fotografii, dokumentów, broni białej i palnej, medali i odznak, akcesoriów myśliwskich, grafiki, ekslibrisów, karykatury, trofeów, znaczków pocztowych, opracowań historycznych, opracowań bibliograficznych,itd. Klub działa do 1978 roku, kiedy to następuje przerwa spowodowana m.in. kontrowersjami regulaminowymi. Przerwa trwa do 1991 roku, kiedy to na wniosek Witolda Sikorskiego następuje reaktywowanie klubu. 23 kwietnia 1994 roku Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków. Klubowi nadano nazwę Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ. 7 września 1996 roku podczas walnego zebrania utworzono 8 oddziałów regionalnych.

            Czytając tę historię, kilku pasjonatów łowiectwa i jego kultury, postanowiło wziąć sobie za cel utworzenie oddziału, przy swoim Zarządzie Okręgowym w Tarnobrzegu. Pomysł poparł Łowczy Okręgowy Robert Bąk i tak to się zaczęło. Przed założeniem Klubu mieliśmy na swoim koncie okazję pokazania się przy organizacji takich imprez jak: Okręgowy Hubertus Nadsański w Żabnie, Festiwal Kultury Łowieckiej w Nisku. Zorganizowaliśmy Karnawałowy Bal Myśliwski dla ponad 250 miłośników dobrej zabawy i dobrej dziczyzny oraz wzięliśmy udział w akcji „Myśliwska Paczka” dla lokalnych instytucji .

            Skoro mamy taki pomysł to trzeba go realizować. Tak więc musimy skontaktować się z Zarządem Klubu i tu pojawia się chwila wahania, bo nie wiadomo jak Oni zareagują, pewnie nas “sprowadzą na ziemię”, bo po co, jest już przecież tyle oddziałów. Chwila odwagi i telefon do Bogdana Kowalcze. No i dezorientacja, bo okazuje się, że nasz pomysł bardzo spodobał się Zarządowi. Popierają go i obiecują wszelaką pomoc. To do roboty, zbieramy i wysyłamy potrzebne dokumenty. Teraz tylko czekać na zebranie Zarządu Klubu. Nastąpiło ono 04 lutego 2021 roku. Od tej daty jesteśmy oficjalnie Tarnobrzeskim Oddziałem Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego. Skoro mamy “zielone światło” to trzeba działać. W sobotę 20 lutego 2021 roku w Domku Myśliwskim w Nisku zbierają się założyciele (Dagmara Bartczak- Światowiec, Tomasz Światowiec, Jarosław Piekarz, Dawid Szymański, Jacek Górski, Marek Obuchowski) z przedstawicielami Zarządu Klubu (Bogdan Kowalcze, Wacław Gosztyła). To pierwsze zebranie, na którym zostały wybrane władze oddziału oraz omówione wstępnie założenia. Zarząd Tarnobrzeskiego Oddziału to:

1. Jarosław Piekarz – prezes

2. Tomasz Światowiec – wiceprezes

3. Dagmara Bartczak-Światowiec – sekretarz

4. Dawid Szymański – skarbnik

 

Całe spotkania uwiecznił artysta fotografik, autor wielu albumów, człowiek posiadający liczne odznaczenia państwowe i łowieckie, członek Świętokrzyskiego oddziału KKiKŁ Andrzej Łada.

                                                                                                                                 

PS. Wszystkich zainteresowanych działaniem na rzecz propagowania kultury łowieckiej oraz pasjonatów kolekcjonerstwa zapraszamy do kontaktu z Zarządem Klubu w celu nawiązania współpracy.

 

Jarosław Piekarz

Dodaj komentarz

Close Menu