Koło Łowieckie „ SOKÓŁ” nr 25 Zdziłowice obchodziło dnia 17.06.2018 r. jubileusz 70-lecia działalności. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką na placu kompleksu sportowego w Batorzu, skąd wszyscy zebrani na czele orkiestry dętej i sztandarów przemaszerowali do kościoła , gdzie została odprawiona msza w intencji myśliwych. Mszę odprawili: Proboszcz parafii Batorz Ks. Władysław Szyszka oraz proboszcz parafii Błażek ks. Robert Kusiak. Podczas uroczystości sztandar koła został udekorowany Najwyższym odznaczeniem tj. Medalem Zasługi Łowieckiej „ZŁOM„. Kapituła Odznaczeń Łowieckich w Warszawie uhonorowała zasłużonych członków koła Medalami Zasługi Łowieckiej.
Złoty Medal otrzymał Ryszard Lewandowski natomiast brązowe otrzymali : Michałek Sylwester, Wroński Waldemar, Widz Andrzej, Łukasik Andrzej i Gajór Stanisław. W imieniu Kapituły Odznaczeń Łowieckich dekoracji dokonał Marian Tatara członek Naczelnej Rady Łowieckiej i Robert Bąk Łowczy Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu. Wręczono również medale Zasłużony dla Okręgu dla Kolegów: Michałek Waldemar, Łukasik Andrzej, Michałek Henryk, Sosnówka Krzysztof, Zyśko Kazimierz, Jakubiec Mariusz, dekoracji dokonali Tadeusz Jabłoński Przewodniczący Okręgowej Rady Łowieckiej w Tarnobrzegu wraz z byłym Łowczym okręgowym Janem Czubem.
Powstałe Koło w 1948 roku prowadzi gospodarkę łowiecką w trzech obwodach położonych na terenie powiatu janowskiego o łącznej powierzchni 17.759 tys. Hektarów. Do koła należy 72 myśliwych. Są wśród nich prawdziwi weterani myślistwa, około 60 % stanowią rolnicy. W Krzemieniu znajduje się domek myśliwski należący do koła. Koło poza polowaniami zajmuje się: analizą bieżącej sytuacji w łowiskach, realizacją prac na rzecz koła, analizą planu hodowlanego, zakupem i zagospodarowaniem pasz na okres zimy, przestrzeganiem etyki myśliwskiej, organizacją zawodów strzeleckich, organizacją spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną oraz władzami samorządowymi itp. Wśród gości w uroczystości uczestniczyli.: Jan Czaja Dyrektor Biura poselskiego Posła na Sejm RP Jerzego Bieleckiego, władze powiatu janowskiego z Przewodniczącym Rady Powiatu Stanisławem Sową i V-ce Starostą Antonim Kulpą, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Janowie Lubelskim Anna Śmit, Dyrektorzy Szkół Publicznych w Batorzu Zenona Jakubaszek i w Błażku Bożena Jaworska, Wójt Gminy Batorz Henryk Michałek, Nadleśnictwo Janów Lubelski reprezentował Zastępca Nadleśniczego Bartłomiej Kosiarski. Wcześniej wymienione władze Naczelnej Rady Łowieckiej i Okręgu w Tarnobrzegu. Ponadto uczestniczyli również prezesi i łowczowie z ościennych kół łowieckich.
Uroczystości uświetniała orkiestra dęta z Batorza oraz zespół sygnalistów Raróg kierowany przez Teresę Sibigę. Obchodom jubileuszowym towarzyszyła impreza „ Dni rodzicielstwa zastępczego 2018, której organizatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Janowie Lubelskim. W czasie imprezy były pokazy sokolnicze oraz grupy rekonstrukcyjno – historycznej im. Płk. Tadeusza Zieleniewskiego.
Słowa podziękowania zostały skierowane do Pasła, starosty janowskiego, wójtów, dyrektorów szkół leśników za dobrą współpracę w zakresie ochrony środowiska i pomnażanie kultury łowieckiej oraz integrację z mieszkańcami na terenie działalności koła. Podziękowano też władzom Okręgu Łowieckiego w Tarnobrzegu, zarówno obecnym na czele z łowczym kolegą Robertem Bąkiem jak i poprzedniej Okręgowej Radzie Łowieckiej z jej przewodniczącym Tadeuszem Jabłońskim i byłemu Zarządowi Okręgowemu z przewodniczącym Janem Czubem. Podkreślono dobrą współpracę z leśnikami i policją. Piękną oprawę tej uroczystości przygotowała Pani Teresa Michałek – dyrektor GOK w Batorzu oraz Dyrektor PCPR w Janowie Lubelskim Pani Anna Śmit w zakresie „DNI RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO”. Były także zorganizowane konkursy, gry i zabawy dla dzieci, przejażdżki konno wierzchem i bryczką. Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani gulaszem i kiełbaskami z grilla przygotowanymi przez kolegów myśliwych i pracowników PCPR w Janowie Lubelskim.
Imprezą towarzyszącą były obchody ,,Dnia Rodzicielstwa Zastępczego 2018” zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Janowie Lubelskim, której celem było promowanie i rozpowszechnianie idei rodzicielstwa zastępczego. Do udziału we wspólnej zabawie zostały zaproszone rodziny zastępcze wraz z wychowankami pochodzące z powiatu janowskiego, a także kandydaci będący w trakcie szkolenia do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
Uroczystość była okazją do podziękowania rodzinom zastępczym za całokształt pracy oraz złożenia życzeń i słów uznania za ofiarowane dzieciom opieki, bezpieczeństwa, zrozumienia i miłości przez Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Janowie Lubelskim Panią Annę Śmit. Ponadto rodziny zastępcze zostały obdarowane upominkami, a wszyscy obecni mogli poczęstować się napojami, domowymi wypiekami, które zostały przygotowane przez Dom Pomocy Społecznej ,,Barka” w Janowie Lubelskim. Zorganizowana impreza plenerowa była okazją do tego, aby wszystkie dzieci bez względu na sytuację życiową przez którą znalazły się w pieczy zastępczej mogły zintegrować się przez wspólne spędzenie czasu i zabawę min.: wspólne grillowanie, pokaz sokolniczy, przejażdżki konno wierzchem lub w bryczce, malowanie twarzy, gry i zabawy.
Spotkanie nie odbyłoby się bez pomocy ludzi wielkiego serca, którzy wnieśli duży wkład w organizację imprezy. Z tego miejsca Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Janowie Lubelskim składa serdecznie podziękowania dla Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej Pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszyce, Przedsiębiorstwu Handlowo-Usługowemu ,,Magma” Maria Myszak oraz F.H.U.P Piekarnia Ciastkarnia DIWAL. Jako organizator akcji jesteśmy dumni, że otaczają nas ludzie którzy nie pozostają obojętni na potrzeby innych i możemy liczyć na ich wsparcie. To dzięki waszemu zaangażowaniu dzieci z rodzin zastępczych mogły spędzić piękne chwile i zachować niezapomniane wrażenia.
Darz Bór
Konrad Łukasik