Opinia Polaków o roli myśliwych w zwalczaniu chorób odzwierzęcych

 

Intruz w masce – szop pracz w natarciu❗️

       Jeszcze niedawno problem lokalny, dziś inwazja na skalę ogólnopolską. Szopy pracze🦝 opanowują już niemal cały kraj. Ich obecność odnotowano w Kampinoski Park Narodowy, gdzie niszczą lęgowiska, dziesiątkują ptaki🐥🐦 i zagrażają okolicznym mieszkańcom👨‍👩‍👧‍👦. Alarm 📢podnosi Marcin Szumowski w programie „Czysta Polska” na antenie 📺Polsat News oraz portal Zielona Interia (link w komentarzu).
Ten sympatycznie wyglądający intruz 🦝to nie kreskówkowy bohater, lecz inwazyjny gatunek. Zagraża nie tylko przyrodzie, ale i ludziom. Szopy są nosicielami mi.in.: wścieklizny 🦠 oraz glisty Baylisascaris procyonis, która może prowadzić do ślepoty, a nawet śmierci.
Myśliwi stoją na straży, ograniczając populację tego niebezpiecznego drapieżnika❗️ Z badania przeprowadzonego przez PBS dla PZŁ wynika, że 62% Polaków popiera nasze działania mające na celu ograniczenie przenoszenia chorób odzwierzęcych na ludzi. Największym poparciem w tej walce, wynoszącym aż 74%, cieszymy się w dużych miastach (powyżej 200 tys. mieszkańców). Skąd tak wysoki wynik? Mieszkańcy miast widzą zagrożenie – dzikie zwierzęta coraz częściej pojawiają się na osiedlach, niosąc ryzyko chorób. Na wsiach i w mniejszych miastach, gdzie kontakt z dziką zwierzyną to codzienność, wsparcie dla działań Polskiego Związku Łowieckiego utrzymuje się na poziomie 59–62%.
Działamy dla bezpieczeństwa ludzi i ochrony przyrody❗️ 🌍💚

 

Może być grafiką przedstawiającą tekst „OGÓLNOPOLSKIE BADANIE OPINII PUBLICZNEJ DOTYCZĄCE ŁOWIECTWA, 2025 Opinia Polaków o roli myśliwych w zwalczaniu chorób odzwierzęcych Zdecydowanie tak Raczej tak Ani tak, ani nie Nie wiem, trudno powiedzieć Miejsce zamieszkania Raczej nie Zdecydowanie nie 100 27 80 23 14 15 60 35 15 11 40 11 59 20 62 74 74 54 o wieś miasto do 50k miasto od do 200 miasto powyżej 200k k. Czy uważa Pan(i), że działania myśliwych przyczyniają się do ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych (np. afrykański pomór świń, wścieklizna, ptasia grypa)? pbs”

Dodaj komentarz

Close Menu
Close Menu