Myśliwi upamiętnią pamięć o żołnierzach Armii Krajowej

 

 

Myśliwi upamiętnią pamięć o żołnierzach Armii Krajowej

 

            Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu rozpoczął realizację projektu upamiętniającego męczeństwo żołnierzy Oddziału NOW AK „Ojca Jana”, którzy podczas II wojny światowej złożyli ofiarę z własnego życia na ołtarzu Ojczyzny.

          Upamiętnienie polegać będzie na przebudowie miejsca pochówku dwóch podchorążych. Pierwsze upamiętnienie powstało w tym miejscu  w dniu 12 maja 2002 r. i polegało na usytuowaniu metalowego krzyża z tabliczką. Obecny projekt zakłada drewniane obramowanie mogiły z wypełnieniem kamieniem oraz postawienie dębowego krzyża oraz granitowej tablicy. Dodatkowo zakładamy obsadzenie tablicy informacyjnej na której zamieszczony zostanie naukowo opracowany opis tych tragicznych wydarzeń wraz z biogramami poległych partyzantów. Obok postawimy również ławeczkę która będzie miejscem  odpoczynku osób odwiedzających to miejsce.

          Miejsce to jest pochówkiem dwóch partyzantów z Oddziału “Ojca Jana”, po których ślad zaginął 11 maja 1944 r. Byli to Tadeusz Puka ps. Leon i Zygmunt Hirnyk ps. Jerzy Jastrzębski, którzy wiosną 1944 roku uczestniczyli w kursie leśnej podchorążówki. Tuż przed planowanym egzaminem obaj dostali przepustki do domu. Tragicznego dla nich dnia wracali do obozu, by zdać egzamin. Było to w niespełna tydzień po akcji partyzantów od “Ojca Jana” na nasycalnię podkładów kolejowych w Lipie. Sztab oddziału ukryty był głęboko w lesie. Obrzeża lasu od strony Woli Rzeczyckiej zajęli partyzanci z Armii Ludowej. To w ich ręce wpadło dwóch młodych (23 i 22 lata) podchorążych. Po torturach zostali rozstrzelani.
Przez pół wieku nie można było trafić na żaden ślad po partyzantach. Znaleźli się jednak świadkowie ich śmierci. Trzech mieszkańców miejscowości Kochany wskazało – niezależnie od siebie – niewielki pagórek, jako miejsce pochówku  partyzantów.

          Uroczyste poświęcenie miejsca planowane jest na dzień 26 kwietnia 2024 r. Uroczystość połączona będzie z tzw. ogniskiem patriotycznym, podczas którego odbędzie się koncert patriotyczny oraz Apel Poległych.

          Zarząd Okręgowy PZŁ w Tarnobrzegu już dziś składa podziękowania kolegom myśliwym, którzy wsparli materialnie i swą pracą oraz sprzętem realizację niniejszego przedsięwzięcia: kol. Radosławowi Nienajadło (KŁ „Głuszec” Tarnobrzeg), kol. Mariuszowi Pasztaleńcowi (KŁ „Sęp” Mielec), kol. Józefowi Janikowi (KŁ „Głuszec” Tarnobrzeg), kol. Piotrowi Motyce (KŁ „Głuszec” Tarnobrzeg), kol. Grzegorzowi Piotrowskiemu (KŁ „Jarząbek” Ostrowiec, kol. Marcinowi Grembskiemu (KŁ „Tur” Zaklików), kol. Adamowi Kuziorze (KŁ „Cietrzew” Jastkowice) oraz kol. Wojciechowi Kuładze ( KŁ „San” Skowierzyn).

Dodaj komentarz

Close Menu