W dniu 21 października 2018 r., w śródleśnej wiosce Janiki, leżącej na terenie obwodu łowieckiego dzierżawionego prze Koło Łowieckie „Głuszec” Tarnobrzeg, odbyła się piękna patriotyczna uroczystość. 75 lat temu w odwecie za pomoc udzielaną partyzantom Niemcy wymordowali wszystkie kobiety i dzieci a następnie spalili w jednej ze stodół. W chwili obecnej w tej wiosce nikt już na stałe nie mieszka, znajduje się tam tylko odrestaurowana zbiorowa mogiła ofiar niemieckiej pacyfikacji. O godzinie 14:00 przy polowym ołtarzu zbudowanym obok grobu odprawiona została uroczysta msza św. w intencji ofiar. Mszę odprawił miejscowy proboszcz ks. Artur Maciąg, a piękną homilie nawiązującą do tamtego strasznego czasu wygłosił ks.dr Michał Mierzwa.

W czasie mszy św. pięknie zaprezentował się Chór Myśliwski „Knieja” z Zamościa, asystę przy grobie utworzyli harcerze z Zaklikowa i Stalowej Woli. Oprócz tego wystąpiła grupa rekonstrukcyjna 20 Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego pod dowództwem leśniczego Jarka Lubery z Rzeczycy Długiej.

Bardzo miłą niespodzianką było to, że obok sztandaru KŁ „Głuszec” stanęły poczty sztandarowe kół łowieckich:„Bażant” Nisko, „Cietrzew” Jastkowice, „Darz Bór” Janów Lubelski,„Dzik” Zaklików, „Knieja” Stalowa Wola, „Nadwiślańskie” Radomyśl nad Sanem, a także sztandar strażaków ochotników i szkoły podstawowej z Lipy oraz proporce harcerskie.

Zostały złożone wieńce i zapalone znicze. Następnie myśliwi zaprosili wszystkich uczestników uroczystości do swojej położone nieopodal stanicy i tam odbyła się druga część uroczystości. Wszystkich uczestników najpierw poczęstowano wyśmienitym gulaszem, po czym odbył się koncert muzyczny o patriotycznej treści. Wystąpił 5 Szczep Harcerski "Brzask" Zaklików oraz wyżej wspomniany Chór Myśliwski „Knieja” z Zamościa. Po koncercie kolega Sylwester Żórawski z KŁ „Cietrzew” wjechał z pieczonym dzikiem, który był nie tylko smaczny, ale również stanowił ozdobą tego spotkania.

Ta patriotyczna uroczystość wpisywała się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 95-lecie powstania Polskiego Związku Łowieckiego.

Koło Łowieckie„Głuszec” serdecznie dziękuje wszystkim prezesom i członkom zarządów i pocztom sztandarowym kół łowieckich uczestniczących w tej uroczystości. Składamy także podziękowania harcerzom, strażakom, leśnikom, a zwłaszcza panu Nadleśniczemu z Janowa Lubelskiego i kol. Łowczemu z koła „Cietrzew” Jastkowice - Jurkowi Antoniemu Kuziorze za smaczne ryby z pobliskich stawów. Impreza ta, była bardzo dobrym przykładem współdziałania różnych podmiotów i organizacji w szczytnym celu.

1 IMG 89871 IMG 89891 IMG 89911 IMG 89921 IMG 89931 IMG 89941 IMG 89951 IMG 89961 IMG 90061 IMG 90131 IMG 90261 IMG 90281 IMG 90911 IMG 91021 IMG 91121 IMG 9155